Atrast dzīvokli īrei var būt diezgan sarežģīts uzdevums, kas prasa diezgan daudz laika un pacietības, īpaši, ja to dara pirmo reizi. Jārēķinās, ka ar pirmā dzīvokļa apskati meklēšanas process, vissticamāk, nebeigsies. Lai atrastu īsto īres dzīvokli, būs jāorganizē apskates vizītes vairākiem potenciālajiem dzīvokļiem. Mēs esam sagatavojuši padomus, kas palīdzēs meklēšanas procesu padarīt vieglāku. 

1. Kāds ir vēlamais ikmēneša dzīvokļa īres budžets?

Pirms uzsākt īres dzīvokļa meklēšanu, ir svarīgi noteikt, kāds ir budžets ikmēneša īres un komunālo pakalpojumu maksai. 

Ikmēneša dzīvokļa īres cena ir atkarīga no dzīvoļa platības, istabu skaita, vietas, kur atrodas dzīvoklis un kādā laikā ēka, kurā atrodas dzīvoklis, ir celta, kā arī vai ir kādas papildu ekstras, kā balkons, skats uz parka vai meža pusi, u.c.

Parasti sludinājumos ir norādīta tikai ikmēneša īres maksa. Tāpēc jārēķinās, ka ikmēneša īres maksai nāks klāt arī komunālo pakalpojumu maksa, kas ietver ūdens, elektrības un apkures patēriņu. Vasarā šī summa būs mazāka, jo nav pieslēgta apkure, kas bieži vien ir visdārgākā no visām pozīcijām. Dzīvokļa apskates vizītē būtu ieteicams pajautāt dzīvokļa saimniekam parādīt komunālo pakalpojumu rēķinus, lai apmēram zinātu, cik liela daļa no budžeta tā aizņems.

Noslēdzot dzīvokļa īres līgumu, jārēķinās, ka būs jāsamaksā drošības maksa, kas parasti ir ikmēneša īres apmērā. Šī drošības maksa nosedz dzīvokļa īres rēķinu par līgumā paredzētā termiņa pēdējo mēnesi. 

Papildus ikmēneša īres un komunālo pakalpojumu maksai katru mēnesi tiek pierēķināts nekustamā īpašuma nodoklis, kas bieži vien ir jāmaksā dzīvokļa īrniekam. Kā arī, ja ģimenē ir auto, būtu vēlams noskaidrot, vai dzīvokļa apkārtnē ir pieejamas svāvvietas un vai tās ir par maksu vai bezmaksas. Bieži vien, ja auto stāvvieta ir pieejama dzīvojamās mājas teritorijā, dzīvokļa īzīrētājs piedāvā to izīrēt par attiecīgu mēneša maksu.

2. Kāda ir vēlamā dzīvokļa vieta?

Ļoti svarīgs kritērijs, meklējot dzīvokli, ir tā atrašanās vieta. Izpēti, cik tālu tas atrodas no Tavas darba vietas un cik ilgs laiks jāpavada ceļā ar savu automašīnu sastrēgumu stundās. Ja Tavā īpašumā nav automašīna, uzzini, kā darba vietā vari nokļūt ar sabiedrisko transportu. Ja Tavā ģimenē ir bērni, cik tālu atrodas skola vai bērnudārzs un kā bērni var nokļūt mājās – ar kājām vai sabiedrisko transportu. 

Uzzini arī tādas svarīgas lietas kā – vai tuvumā ir parki, kur iespējams aktīvi pavadīt brīvo laiku, cik tālu atrodas tuvākais pārtikas veikals, cik tālu atrodas tuvākais tirdzniecības centrs, kur atrodas tuvākais pakomāts, pasts, u.tml.? Kāda veida sabiedriskais transports kursē tuvumā potenciālajam dzīvoklim un kur atrodas sabiedriskā transporta pietura?

3. Kāda ir vēlamā dzīvokļa platība?

Svarīgi ir arī izlemt, cik liels dzīvoklis Tev nepieciešams. Cilvēkam, kas dzīvo vienatnē, būtu nepieciešams vienas vai divu istabu dzīvoklis, kas arī būtu visekonomiskākā izvēle. Pāri visbiežāk izvēlas divistabu dzīvokļus, taču ģimenes ar bērniem visbiežāk izvēlas trīs istabu dzīvokļus. 

Kā arī dzīvokļi iedalās kategorijās ar atšķirīgiem virtuves iekārtojumiem. Studiju tipa dzīvokļi, kur virtuve ir apvienota ar dzīvojamo istabu, visbiežāk atrodas jauno projektu ēkās, taču dzīvokļi, kur virtuve ir nodalīta atsevišķi, biežāk sastopami padomju laiku ēkās. Lai saprastu, kas ir vispiemērotākais variants, jāizvērtē savas vajadzības un ieradumi.

Svarīgi ir arī izlemt, vai dzīvoklī ir nepieciešams balkons vai terase, vai arī tas nav nepieciešams, jo tas ietekmē gan dzīvokļa izmēru, gan ikmēneša īres cenu. 

4. Kādas mēbeles nepieciešams iegādāties?

Galvenokārt īrei tiek piedāvāti mēbelēti dzīvokļi, taču ir pieejamas arī opcijas, kas ir bez mēbelēm. Ja pārcelies pirmo reizi un nevēlies no iepriekšējās dzīves vietas pārvest nekādas mēbeles, vislabākais un ekonomiskākais ir izvēlēties jau mēbelētu dzīvokli. Bet ja šī nav tava pirmā reize mainot dzīves vietu, ļoti iespējams, ka Tavā īpašumā jau ir kādas mēbeles, piemēram, dīvāns, galds vai gultas matracis, tad vislabākā izvēle būtu par labu nemēbelētam vai daļēji mēbelētam dzīvoklim. 

Potenciālā dzīvokļa apskates laikā jānoskaidro, kādas mēbeles dzīvoklī būs brīdī, kad ievāksies. Piemēram, varbūt ir iespēja, ka dzīvokļa izīrētājs var tur esošo dīvānu aizvest un glabāt citur, jo Tev jau ir savs dīvāns. Kā arī noskaidro, vai dzīvoklī būs tāda lielā sadzīves tehnika kā ledusskapis un veļas mašīna. 

Ir gadījumi, ka dzīvokļos, kas ir jauno projektu ēkās un kur vēl neviens nav dzīvojis, nav ne lielās sadzīves tehnikas, ne mēbeļu. Ja tev jau ir viss nepieciešamais, lai uzsāktu dzīvot dzīvoklī, kur nav gandrīz neviena mēbele, tad vislabākā opcija būs izvēlēties šādu dzīvokli, jo tad būs mazāk galvas sāpju gan Tev par jautājumu, kur visu novietot, gan dzīvokļa izīrētājam, kur nevajadzīgās mēbeles glabāt. Jaunam pārim bez īpašumā esošām mēbelēm vislabākā opcija būtu izvēlēties mēbelētu dzīvokli. 

5. Vai bērni un dzīvnieki drīkst uzturēties dzīvoklī?

Ja Tev ir bērni un mājdzīvnieki, vai plāno tuvāko gadu laikā paplašināt ģimeni, noteikti noskaidro, vai dzīvokļa izīrētājam nav nekādu pretenziju pret mājdzīvniekiem un bērniem. Ir cilvēki, kas savā īpašumā nevēlas dzīvniekus un dažkārt arī ne bērnus, jo tas rada augstāku risku sabojāt mēbeles, aizkarus un tamlīdzīgus dzīvokļa elementus. Ja dzīvokļa izīrētājs nevēlas, lai viņa īpašumā uzturētos dzīvnieki vai mazi bērni, tad labāk meklē citu dzīvokli. 

Taču varbūt dzīvokļa saimniekam nav pretenziju pret kādām konkrētām dzīvnieku šķirnēm vai sugām. Dažkārt saimnieki neatļauj turēt liela izmēra dzīvniekus, taču pret maziem nav iebildumu. Kā arī, iespējams, dzīvokļa saimnieks vēlēsies iekasēt ikmēneša maksu par to, ka dzīvoklī dzīvo dzīvnieks. Izrunājot šos jautājumus dzīvokļa apskates laikā, izvairīsies no nepatīkamiem pārsteigumiem vēlāk, kad līgums jau ticis noslēgts.

Secinājumi

Atrast dzīvokli īrei var būt diezgan sarežģīts uzdevums, kas prasa daudz laika un pacietības, īpaši, ja to dara pirmo reizi. Izrunājiet visus svarīgos jautājumus jau dzīvokļa apskates laikā, piemēram, ikmēneša īres maksu, komunālo pakalpojumu rēķinu maksu un citas iespējamās maksas. Precizējiet, vai tuvumā atrodas skolas, bērnudārzi, pārtikas veikali un sabiedriskais transports, kādas mēbeles būs dzīvoklī, vai ir atļauti bērni un mājdzīvnieki. Tā varēsiet ātri izvērtēt, vai potenciālais īres dzīvoklis ir piemērots, lai sāktu tur dzīvot, vai tomēr jāmeklē kaut kas cits.