Komfortabla nākotne ir tas, par ko sapņo ikviens, tādēļ lielākajai daļai cilvēku investīcijas ir ļoti svarīga tēma. Šajā rakstā tiek pastāstīts par to, kur izdevīgāk ieguldīt un kuras ir labākās investīcijas.

investīcijas

Kādēļ noguldīt un investēt?

Ieguldīšana var sniegt Jums drošības “spilvenu”, sniegt vēl vienu ienākumu avotu, palīdzēt finansēt Jūsu aizsiešanu pensijā vai pat arī atbrīvot jūs no finanšu krīzes nākotnē.

Pats svarīgākais naudas investēšana palīdz palielināt Jūsu ienākumus un kopējo bagātību, kas ļauj sasniegt finanšu mērķus un laika gaitā arī palielina pirktspēju. Ja Jums ir uzkrāta nauda, kas stāv mājas, tad saprātīgs lēmums ir likt šo naudu lietā un ļaut tai darboties un laika gaitā pieaugt.

Protams, investīcijām ir savi riski un, lai arī ieguldīšana var radīt labklājību, ir svarīgi apzināties arī risku. Kā parādīja šī gada sākums, kad ar koronavīrusu sākās krīze, tirgi var būt nepastāvīgi. Bet tas nenozīmē, ka investīcijas ir slikta ideja, jo Jums ir daudz veidu kā veikt ieguldījumus – sākot no drošām izvēlēm, kā piemēram, depozītiem bankās un naudas tirgus kontiem, līdz vidēja riska opcijām, piemēram, korporatīvajām obligācijām, un pat augstākās riska izvēles – akciju indeksu fondi. Tas nozīmē, ka varat atrast ieguldījumus, kas piedāvā dažādus ienākumus un atbilst Jūsu riska profilam.

Kas jāņem vērā?

Risks un laiks spēlē vislielākās lomas izlemjot, kā sadalīt savus ieguldījumus. Konservatīvajiem investoriem vai tiem, kas drīz plāno iet pensijā, varētu būt izdevīgāk un ērtāk investēt mazāk riskantos ieguldījumos. Tas ir arī piemērots cilvēkiem, kas ietaupa gan īstermiņā, gan vidēja termiņa mērķiem. Ja tirgus kļūst nepastāvīgums, ieguldījumi depozītos aizsargās kontos nezaudēt vērtību un tie būs tur, kad Jums būs tie nepieciešami.

Tie, kuri ir drosmīgāki un finansiāli turīgi, kā arī ar citiem papildus noguldījumiem varētu izvēlēties riskantākus portfeļus, ja vien tie ir dažādi un daudzpusīgi. Ilgāka laika noguldījums ļauj iziet cauri nepastāvībai un izmantot potenciāli augstākus ieguvumus. Svarīgi ir izdarītu savu izpēti, kā arī dažādot savu investīcijas portfeli, lai tas ir piemērot gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķiem. 

Labākās investīcijas 2020.gadā:

Mājokļu īre

Depozīts

Naudas tirgus konti

Valsts vērtspapīri

S&P 500 indeksa fondi

Dividenžu akciju fondi

Nasdaq 100 indeksa fondi

2020. gada investīcijas

1. Mājokļu īre

Mājokļu īre ir lielisks ieguldījums, jo vienmēr būs pieprasīts, it īpaši Rīgā. Tomēr ir vērts padomāt par to, ka nebūs tik viegli kā nospiest peles klikšķi un esat iegādājies īpašumu. Par to būs jārūpējas, kā arī jāatrod īrnieki. 

Var gadīties, ka būs jāpacieš neregulāri zvani no īrnieki par to, ka kaut kas ir saplīsis vai arī, ka mēneša maksājums kavēsies. Bet no tā ir iespējams izvairīties, jo ir tādas firmas kā Flatiro, kas tiek galā ar visu, lai Jums nav jāuztraucas par Jūsu īpašumu un tā peļņas radīšanu. Kā arī šeit varat uzzināt vai izīrēt īstermiņa vai ilgtermiņā.

Risks: tāpat kā par jebkuru aktīvu, Jūs varat pārmaksāt par savu īpašumu. Kā arī likviditātes trūkums varētu būt problēma, ja Jums kādreiz vajadzētu ātri piekļūt skaidrai naudai.

Likviditāte: īpašumi ir vieni no vismazāk likvīdiem ieguldījumiem, tāpēc, ja Jums ir aizdomas, ka vajadzēs steidzami naudu nākotnē, tad ieguldījums īres īpašumos var nebūt Jums.

2. Depozīts

Naudas noguldījumi vai depozīti parasti sniedz augstāku procentu likmi nekā krājkonti.

Šiem termiņnoguldījumiem ir noteikts termiņš, kas var svārstīties no vairākām nedēļām līdz vairākiem gadiem. Tā kā šie ir “termiņnoguldījumi”, Jūs nevarēsiet izņemt naudu uz noteiktu laiku bez soda naudas.

Izmantojot depozītu, finanšu iestāde Jums regulāri maksā procentus. Tiklīdz ir sasniegts termiņš, Jūs saņemat atpakaļ sākotnējo summu, ko esat ieguldījis, kā arī visus uzkrātos procentus. 

Drošības un augstāku izmaksu dēļ depozīts var būt laba izvēle pensionāriem, kuriem nav vajadzīgi tūlītēji ienākumi un kur nedaudz var investēt savu naudu. Bet ir daudz veidu depozītu, kas atbildīs Jūsu vajadzībām.

Risks: depozīti tiek uzskatīti par drošiem ieguldījumiem. Tomēr tiem ir reinvestēšanas risks, kas nozīmē, ka pazeminoties procentu likmēm, investori nopelnīs mazāk, ieguldot pamatsummu un interesi par jauniem kompaktdiskiem ar zemākām likmēm. Pretējs risks ir tāds, ka pieaugs likmes un investori nevarēs izmantot priekšrocības, jo viņi jau ir ieslēguši naudu termiņnoguldījumā.

Ir vērts apsvērt depozīta kāpšanu – naudas ieguldīšanu dažāda termiņa depozītos, lai visa Jūsu nauda netiktu saistīta ar vienu depozītu.

Likviditāte: termiņnoguldījumi nav tik likvīdi kā krājkonti vai naudas tirgus konti, jo Jūs sasaistāt savu naudu līdz termiņnoguldījuma beigām. Nauda var iegūt ātrāk, taču par to būs jāmaksā soda nauda.

3. Naudas tirgus konti

Naudas tirgus konti arī parasti nopelna lielākus procentus nekā krājkonti, un tiem ir nepieciešami lielāki minimālie noguldījumi. Naudas tirgus konti ir samērā likvīdi un nopelna lielāku ienesīgumu, tāpēc ir lielisks investīcijas veids, ja ir nepieciešama ārkārtēja nauda.

Apmaiņa pret augstāku procentu ienākumu, investoriem parasti ir jāpiekrīt lielākiem naudas izņemšanas ierobežojumiem, piemēram, cik bieži Jūs varat piekļūt savai naudai.

Risks: lielākais drauds ir inflācija. Ja inflācijas līmenis pārsniedz kontā nopelnīto procentu likmi, Jūsu pirktspēja var samazināties. Turklāt Jūs  varat zaudēt daļu vai visu pamatsummu, ja Jūsu konts nav apdrošināts.

Likviditāte: Naudas tirgus konti tiek uzskatīti par likvīdiem. 

4. Valsts vērtspapīri

Valdība emitē dažāda veida vērtspapīrus, lai iegūtu naudu projektu apmaksai un parādu samaksai.

Valsts kases parādzīmju vai parādzīmju dzēšanas termiņš ir viens gads vai mazāk, un tehniski tās nesniedz procentus. Tie tiek pārdoti ar atlaidi no to nominālvērtības, bet, kad tie nobriest, valdība maksā Jums pilnu nominālvērtību. Piemēram, ja Jūs pērkat 1000 eiro vērtspapīru par 980 eiro, Jūs nopelnīsiet 20 eiro.

Valsts kases parādzīmes tiek emitētas uz diviem, trim, pieciem, septiņiem un 10 gadiem, Turētāji nopelna fiksētus procentus ik pēc sešiem mēnešiem. Parādzīmes cena atkarībā no pieprasījuma var būt lielāka, mazāka vai vienāda ar parādzīmes nominālvērtību. Ja investoru pieprasījums ir liels, parādzīmes tiks tirgotas ar piemaksu, kas samazina ieguldītāja atdevi.

Valsts kases obligācijas tiek emitētas ar 20 un 30 gadu termiņu, maksā procentus ik pēc sešiem mēnešiem un nominālvērtību pēc termiņa beigām. Tos visu gadu pārdod izsolē, kur tiek arī noteikta cena un daudzums.

Valsts kases vērtspapīri ir labāks risinājums pieredzējušākiem investoriem, kur vēlas samazināt savu portfeļa risku.

Risks: valsts kases vērtspapīrus uzskata par praktiski bez riska. Jūs varat paļauties, ka procentu iegūšana un pamatsumma tiks atgriezta termiņa beigās. Tomēr vērtspapīru vērtība svārstās atkarībā no tā, vai procentu likmes ir paaugstinātas vai pazeminātas. Ja jūs mēģināt pārdot savas obligācijas pirms termiņa, jums var rasties kapitāla zaudējumi.

Valsts kases ir pakļautas arī inflācijas spiedienam. Ja vērtspapīra procentu likme nav tik augsta kā inflācija, investori zaudē pirktspēju.

Likviditāte: visi Valsts kases vērtspapīri ir ļoti likvīdi, taču, ja jūs pārdodat pirms termiņa, atkarībā no procentu likmju vides var rasties ieguvumi vai zaudējumi. 

5. S&P 500 indeksa fonds

Ja vēlaties sasniegt lielāku atdevi nekā tradicionālie banku produkti, laba alternatīva ir S&P 500 indeksa fonds.

Fonda pamatā ir 500 lielākie Amerikas uzņēmumi, kas nozīmē, ka tas sastāv no daudziem veiksmīgākajiem uzņēmumiem pasaulē. Piemēram, Berkshire Hathaway un Walmart ir divi no redzamākajiem indeksa dalībniekiem uzņēmumiem.

Tāpat kā gandrīz jebkurš fonds, S&P 500 indeksa fonds piedāvā tūlītēju diversifikāciju, ļaujot Jums piederēt daļu no visiem šiem uzņēmumiem. Fonds ietver uzņēmumus no jebkuras nozares, padarot to noturīgāku nekā daudzas investīcijas. Laika gaitā fonds ir atgriezies ap 10 procentu likmi. Šos fondus var iegādāties ar ļoti zemām izmaksu attiecībām (cik daudz pārvaldības sabiedrība iekasē, lai pārvaldītu šo fondu), un tie ir vieni no labākajiem indeksu fondiem, kurus pirkt.

S&P 500 indeksa fonds ir lieliska izvēle iesācējiem investoriem, jo ​​tas nodrošina plašu daudzveidību akciju tirgū.

Risks: S&P 500 fonds ir viens no vismazāk riskantākajiem veidiem, kā ieguldīt akcijās, jo to veido tirgus labākie uzņēmumi. Protams, tajā joprojām ir krājumi, tāpēc tas būs nepastāvīgāks nekā obligācijas vai jebkuri banku produkti. Tomēr indekss laika gaitā ir guvis diezgan labus panākumus.

Likviditāte: S&P 500 indeksa fonds ir ļoti likvīds, un investori varēs tos pirkt vai pārdot jebkurā tirgus darba laika dienā.

6. Dividenžu akciju fondi

Pat jūsu ieguldījumi akciju tirgū var kļūt nedaudz drošāki ar akcijām, kuras maksā dividendēs.

Dividendes ir daļa no uzņēmuma peļņas, ko parasti var izmaksāt akcionāriem reizi ceturksnī. Izmantojot dividenžu krājumus, jūs varat ne tikai nopelnīt no ieguldījumiem, pateicoties tirgus ilgtermiņa novērtējumam, bet arī nopelnīt naudu īstermiņā.

Atsevišķu akciju pirkšana neatkarīgi no tā, vai viņi maksā dividendes vai ne, ir labāk piemērota vidējiem un pieredzējušiem investoriem.

Risks: tāpat kā jebkuras akciju investīcijas, dividenžu akcijas ir saistītas ar risku. Parasti tos uzskata par drošākiem nekā pieauguma akcijas vai citas akcijas, kas nav dividendes, taču Jums rūpīgi jāizvēlas portfelis. Pārliecinieties, ka ieguldāt uzņēmumos ar stabilu dividenžu pieauguma vēsturi, nevis atlasiet uzņēmumus ar visaugstāko pašreizējo ienesīgumu. Tas varētu liecināt par gaidāmajām nepatikšanām. Tomēr krīzi var skart pat labi pārdomāti uzņēmumi, tāpēc laba reputācija visbeidzot nav aizsardzība pret uzņēmumu, kas samazina savu dividendes vai pilnībā to novērš.

Likviditāte: Jūs varat pirkt un pārdot savu fondu jebkurā tirgus darba laika dienā, un ceturkšņa izmaksas, it īpaši, ja dividendes tiek izmaksātas skaidrā naudā, ir likvīdas. Tomēr, lai redzētu augstāko ienesīgumu no ieguldījumiem dividenžu akcijās, galvenais ir ilgtermiņa ieguldījums. Lai gūtu pēc iespējas labāku peļņu, jums jāmeklē iespēja ieguldīt dividendes atkārtoti.

7. Nasdaq 100 indeksa fonds

Nasdaq 100 indeksa fonds, kura pamatā ir Nasdaq 100, ir lieliska izvēle ieguldītājiem, kuri vēlas investēt vienām no lielākajām un labākajām tehnoloģiju firmām, neizvēloties uzvarētājus un zaudētājus vai neanalizējot konkrētus uzņēmumus.

Fonda pamatā ir Nasdaq 100 lielākie uzņēmumi, kas nozīmē, ka tie ir vieni no veiksmīgākajiem un stabilākajiem. Pie šādiem uzņēmumiem pieder Apple un Amazon, no kuriem katrs veido lielu daļu no kopējā indeksa. Microsoft ir vēl viena ievērojama dalībniece.

Nasdaq 100 indeksa fonds piedāvā tūlītēju diversifikāciju, lai jūsu portfelis netiktu pakļauts neviena uzņēmuma bankrotam. Labākie Nasdaq indeksa fondi iekasē ļoti zemu izdevumu attiecību, un tie ir lēts veids, kā iegūt īpašumus visiem indeksa uzņēmumiem.

Risks: tāpat kā jebkurš publiski tirgots krājums, arī šis krājums var samazināties. Kaut arī Nasdaq 100 ir vieni no spēcīgākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, arī šie uzņēmumi parasti ir vieni no visaugstāk novērtētajiem. Šis augstais novērtējums nozīmē, ka lejupslīdes laikā viņi, visticamāk, ātri kritīsies, lai gan ekonomikas atveseļošanās laikā tie var atkal pieaugt.

Likviditāte: tāpat kā citi publiskajā apgrozībā esošie indeksu fondi, Nasdaq indeksa fonds ir viegli konvertējams skaidrā naudā jebkurā tirgus darba laika dienā.

Secinājumi

Investīcijas var būt lielisks veids, kā laika gaitā veidot savu krājumus un ieguldītājiem ir dažādas investīciju iespējas – no drošiem aktīviem ar zemāku atdevi līdz riskantākiem ar augstākas atdeves aktīviem. Šis diapazons nozīmē, ka, lai pieņemtu apzinātu lēmumu, Jums būs jāsaprot katras ieguldījumu iespējas plusi un mīnusi. Lai arī sākotnēji tas šķiet sarežģīti, daudzi investori paši pārvalda savus aktīvus.