Dzīvokļu īre Rīgā ir jautājums, kas katru gadu nomāc neskaitāmi daudz cilvēku. Lielākā daļa no šiem cilvēkiem ir studenti, kas galvaspilsētā vēlas uzsākt studiju gaitas un kas bieži vien nāk no mazpilsētām. Studenti parasti vēlas atrast pēc iespējas lētāku dzīves vietu. Turpretim citi ierodas Rīgā, lai atrastu darbu un paliktu uz patstāvīgu dzīvi. Abos gadījumos dzīvokļu īre Rīgā var nebūt tik vienkāršs process, kā sākumā varētu domāt.

kļūdu novēršana

Zemāk tiks aplūkotas iespējas, kā dzīvokļu īres procesu padarīt vienkāršāku un patīkamāku, izvairoties no visbiežāk pieļautajām kļūdām, ar kurām saskaras dzīvokļu īrnieki.

Dzīvokļu īre Rīgā – kur meklēt dzīvokli?

Meklējot dzīvokli būtu jāizvērtē, vai ir vēlme dzīvokli meklēt pašiem, vai šo uzdevumu nodot nekustamo īpašumu māklerim, kas spēs atrast piemērotu dzīvokli atbilstoši vēlmēm un budžetam. Kā arī kompānija Flatiro palīdzēs atrast īsto dzīvokli atbilstoši vēlmēm un budžetam. 

Ja tomēr nav vēlme algot nekustamo īpašumu mākleri, dzīvokļu sludinājumus var atrast šādās interneta vietnēs:

Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iegūst sociālo tīklu platformā Facebook izveidotas domubiedru grupas, kurās cilvēki var izvietot dažādus sludinājumus. Šīs ir dažas no Facebook grupām, kurās var atrast īres dzīvokļu piedāvājumus:

Ir atrodamas arī Facebook grupas, kas vairāk domātas ārzemju studentiem, kas Rīgā meklē dzīves vietu. Tā kā dzīvokļu īres cenas šajās grupās ir augstākas nekā pierasts, latviešu studentiem nebūtu vēlams dzīves vietu meklēt šādās grupās, jo tas iznāktu krietni dārgāk nekā, ja dzīvoklis tiktu meklēts vietējai sabiedrībai domātās grupās.

Kam pievērst uzmanību, īrējot dzīvokli Rīgā?

līguma noslēgšana

Lai arī cik ļoti gribētos pēc iespējas ātrāk pārcelties uz dzīvi jaunajā dzīvoklī, vajadzētu kārtīgi izvērtēt, vai dzīvoklis, kas sludinājuma attēlos tik labi izskatās, tiešām ir īstais. Dzīvokļa apskates laikā jāpārbauda, vai mēbeles ir labā kārtībā, vai ierīces darbojas, kā tām būtu jādarbojas, vai gaismas slēdži darbojas, vai virtuves skapīšu iekārtojums būs piemērots. Lai gan tie visi ir tikai sīkumi, bet brīdī, kad sapratīsi, ka kaut kas nedarbojas kā sākotnēji paredzēts, var rasties nepatīkama situācija. Dzīvokļa īpašnieks var domāt, ka esi to sabojājis un var likt maksāt par to, ko ir izdarījis iepriešējais īrnieks. 

Lai izvairītos no šādām situācijām, būtu vēlams piefiksēt, kādi bojājumi ir atrodami dzīvoklī, kādi defekti ir mēbelēm utt. Parasti to risina ar dokumentu, ko sauc par pieņemšanas-nodošanas aktu. To paraksta kopā ar dzīvokļa īpašnieku, lai apliecinātu, ka abas puses par šiem bojājumiem ir informētas. Ideālā gadījumā tiek iekļautas arī bojājumu fotogrāfijas.

Pārliecinies, vai vari to atļauties

Pirms sākt meklēt dzīvokli, ir svarīgi noteikt vēlamo ikmēneša īres un komunālo maksājumu budžets.

Kad budžets ir noteikts, uzsākot meklēšanu, sludinājumu portālu filtru sadaļā ir iespējams noteikt līdz kādai ikmēneša īres summai tiks atlasīti sludinājumi. Šo opciju ir vēlams izmantot, lai nerastos kārdinājums aplūkot dārgāku dzīvokļu sludinājumus.

Vēl būtu vēlams padomāt par saviem iekrājumiem, gadījumā, ja tiek zaudēts darbs, vai pietiks līdzekļu samaksāt ikmēneša īri un komunālo pakalpojumu maksājumus vismaz vienu mēnesi.

Ja dzīvokli meklē students, tad vislabākais variants būtu dzīvot kopā ar kādu studiju biedru vai draugu, kas arī studē, jo studentiem vēl nav izveidoti iekrājumi, lai darba zaudēšanas gadījumā varētu nomaksāt visus maksājumus. Kā arī dzīvojot vairākiem cilvēkiem kopā, izmaksas uz vienu cilvēku būs mazākas, kas ļaus ietaupīt un veidot iekrājumus.

Līguma vietā tikai mutiska vienošanās

Internetā iespējams atrast pieredzes stāstus, ka dzīvokļa īpašnieks licis pārskaitīt naudu par pirmo un pēdējo īres mēnesi. Taču, kad īrnieks vēlas tikt dzīvoklī un sākt dzīvot, izrādās, ka durvju atslēga ir nomainīta un persona, kas uzdevās par dzīvokļa īpašnieku, patiesībā nemaz nav īstais īpašnieks.

Šādi gadījumi notiek tikai tādos gadījumos, ja nav noslēgts dzīvokļa īres līgums starp īrnieku un dzīvokļa īpašnieku. Tāpēc, lai izvairītos no šādām problēmām, jānoslēdz rakstisks līgums starp abām pusēm, jo mutisku vienošanos gadījumā nevienam nav iespējams neko pierādīt.

Līguma neizlasīšana

pārbaudīt dzīvokli

Ļoti daudzi potenciālie īrnieki pieļauj kļūdu, neizlasot īres līgumu, tādējādi viņi nezina, kam viņi piekrīt. Izlasot līgumu, iespējams novērst dažādas nepatīkamas situācijas nākotnē, piemēram, pēc dzīvokļa īres termiņa beigām netiek atdota drošības nauda 1 mēneša apmērā, ko īrnieks iemaksāja noslēdzot īres līgumu, vai īrnieks saņem naudas sodu par lietām, ko īrnieks vai nu nav darījis vai nezināja. Lai izvairītos no dažādām iespējamām nepatīkamām situācijām, dzīvokļa īrniekam pirms līguma parakstīšanas būtu kārtīgi jāizlasa īres līgums.

Dzīvokļu īre uz diennakti Rīgā

nauda

Ja nepieciešams palikt Rīgā uz dažām dienām vai arī tikai uz vienu diennakti, tad vislabākais variants ir noīrēt viesnīcas numuriņu vai dzīvokli, kas tiek piedāvāts īstermiņa īrei. 

Flatiro palīdzēs atrast piemērotāko dzīvokli īstermiņa īrei atbilstoši budžetam un lokācijai.

Vēl izdevīgi piedāvājumi ir atrodami portālā  AirBnb, kur arī var atrast dzīvokļu piedāvājumus dzīvokļu īrei dažu dienu garumā. Kā arī viesnīcas ir variants, ko var apskatīt, īpaši ziemā, kad tūrisma nesezonas laikā cenas viesnīcu numuriņiem bieži vien pat ir zemākas nekā īstermiņa īres dzīvokļiem.

Vēl īres piedāvājumus uz diennakti vai dažām dienām var meklēt tādos portālos kā ss.com un City24.lv.

Noslēgums

Lai arī dzīvokļu īre Rīgā nav vienkāršs process, ņemot vērā mūsu padomus, dzīvokļu meklēšanas un īres procesu ir iespējams padarīt vienkāršāku un patīkamāku. Izlasiet īres līgumu un kārtīgi aplūkojiet dzīvokli, lai neradītos nepatīkamas situācijas vēlākā īres periodā!