Banku dzīvokļu izsoles bieži vien ir piemirsts veids, kā iegādāties nekustamo īpašumu. Galvenokārt īpašumu iegāde notiek ar mākleru, nekustamo īpašumu aģentūru vai arī sludinājumu portālu starpniecību, kas ir diezgan drošs veids kā tikt pie sava kārotā īpašuma bez liekām problēmām un pārsteigumiem. Taču savas priekšrocības ir arī banku atsavinātu nekustamo īpašumu iegādei izsolēs. 

Šajā rakstā aprakstīta svarīgākā informācija, kas būtu jāzina, ja ir radusies vēlme iegādāties īpašumu, kas ir banku īpašums. 

Kā rodas banku dzīvokļu izsoles?

Banku dzīvokļu izsoles rodas, kad persona ir uzņēmusies hipotekārās saistības ar banku, bet laika gaitā vairs nespēj tās nosegt. Šādos gadījumos, kad persona nav spējusi nomaksāt hipotekāro kredītu vai arī kredītu, kam īpašums ir izdots kā ķīla, banka atsavina šos īpašumus. Bankas īpašumi pārdošanā nonāk, lai banka atgūtu vismaz daļu no naudas, ko attiecīgā īpašuma dēļ ir zaudējusi. Banka veic piespiedu īpašuma pārdošanu jeb izsoli.

Piespiedu pārdošana nozīmē to, ka bankas īpašumi pārdošanā nonāk par zemāku cenu nekā tā tirgus vērtības cena, kāda būtu noteikta, ja īpašums tiktu pārdots tradicionālā veidā. Tādā veidā nodrošinot to, ka īpašumu var ātrāk pārdot zemās cenas dēļ, kā arī, ņemot vērā, ka šādam īpašumam ne vienmēr ir iespējams noteikt precīzu tirgus vērtību, var būt droši, ka īpašuma vērtība nav noteikta augstāka nekā tā ir patiesībā.

Nekustamie īpašumi banku īpašumā nonāk arī tādos gadījumos, kad kāds uzņēmums ir uzsācis maksātnespējas procesu. Atbilstoši noteiktajam maksātnespējas procesam ar maksātnespējas administratora palīdzību īpašumi tiek pārdoti izsolē.

Pat ja īpašuma cena izsolē šķiet ļoti pievilcīga, ir dažas būtiskas lietas, kas būtu jāņem vērā, apsverot šo īpašuma iegādes veidu.

Ar ko jārēķinās pērkot banku īpašumus izsolē? 

Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki iegādājas banku īpašumus izsolē, ir vēlme ietaupīt naudu, jo, pērkot īpašumu izsolē, tā vērtība ir līdz pat 60% zemāka nekā, ja to pirktu uzreiz no īpašnieka vai ar nekustamo īpašumu aģentūras starpniecību.

Galvenā problēma, kas var rasties, pērkot banku atsavinātos nekustamos īpašumus izsolē, ir tāda, ka var būt problēmas iekļūt īpašumā, lai veiktu apskati pirms pirkuma veikšanas. Tam var būt viens no diviem iemesliem – īpašumā neviens nedzīvo, kurš varētu izrādīt īpašumu, vai arī īpašumā dzīvojošās personas nevēlas izrādīt īpašumu.

Vēl viena būtiska lieta, kas būtu jāņem vērā ir tāda, ka valdījuma tiesību iegūšanas process var aizņemt pat daudz vairāk laika, kā arī ir iespējami papildus izdevumi, kuri, iespējams, neveidotos, ja īpašums tiktu iegādāts citā ceļā. 

Ja nekad nav bijusi pieredze ar nekustamo īpašumu pārdošanu vai pirkšanu, īpaši izsolēs, būtu ieteicams pakonsultēties ar kādu ekspertu nekustamo īpašumu jomā, lai novērstu nepatīkamas situācijas un liekas raizes.

Kā sagatavoties banku dzīvokļu izsolei?

Ja tomēr ir vēlme iegādāties savu nākošo dzīvesvietu banku dzīvokļu izsolēs, pirmā lieta, kas būtu jāizdara, jāatrod īpašumu piedāvājums. Latvijā nav vienotas juridisko personu izsoles. Tas nozīmē, ka šīs izsoles rīkotāji (uzņēmumi, kapitālsabiedrības, valsts institūcijas un pašvaldības) var gan reklamēt izsoles, gan arī paturēt tās ne tik dzirdamas sabiedrībai.

Populārākās izsoļu vietas (ietver ne tikai banku dzīvokļu izsoles):

  1. Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisija (pērkot īpašumu šeit jārēķinās, ka visdrīzāk būs nepieciešams kapitālais remons)
  2. Valsts elektronisko izsoļu vietne (sludinājumi no maksātnespējas administratoriem un tiesu izpildītājiem)
  3. Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor

Zemāk redzami banku meituzņēmumi, kas tirgo nekustamos īpašumus:

  1. Salvus.lv (Luminor banka)
  2. Reverta.lv (Parex banka) 
  3. Pillar.lv (ABLV banka)
  4. Apella.lv (Rietumu banka)
  5. Amberreal.lv (Privatbank)
  6. Latectus (SEB banka)

Banku dzīvokļu izsoles var radīt problēmas ar informācijas iegūšanu un īpašuma apskatīšanu, tāpēc ieteicams izmantot kadastrs.lv datu bāzi. Tajā, ievadot kadastra numuru, iespējams uzzināt ne tikai kadastrālo vērtību, bet arī telpu platību un labiekārtojumu. Taču portālā zemesgramata.lv, ievadot kadastra numuru, iespējams uzzināt, kādi apgrūtinājumi ir attiecīgajam īpašumam.

Kad lēmums ir par labu noskatītajam dzīvoklim, būtu vēlams aizbraukt uz adresi aplūkot, kāda ir apkārtne un kādā stāvoklī ir dzīvokļu ēka. Ņemot vērā to, ka dzīvoklis tiek tirgots izsolē, liela iespēja, ka tajā kāds dzīvo un nevēlas ielaist jaunos īpašniekus līdz brīdim, kad īpašums ir pārdots.

Pēc tam, kad iespēju robežās apskate ir veikta, un ja lēmums pirkt dzīvokli joprojām ir spēkā, atliek tikai sazināties ar personu, kura piedāvā īpašumu izsolē.

Kāpēc banku atsavinātie nekustamie īpašumi ir tik lēti?

Banku atsavinātos nekustamos īpašumus izsolēs īpašumus var iegādāties līdz pat 60% lētāk nekā tos iegādājoties uzreiz no īpašnieka vai ar nekustamo īpašumu aģentūru stapniecību. Tas ir tādēļ, ka Civilprocesa likuma 604.panta 1.punkts nosaka: “Nekustamo īpašumu uz parādnieku rēķina pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma novērtē sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, nosakot nekustamā īpašuma piespiedu pārdošanas vērtību.”

Taču tāda iemesla dēļ, ka tiesu izpildītāji nenodrošina vērtētājiem pilnvērtīgu iekļūšanu vērtējamā īpašuma iekštelpās, nav iespējams novērtēt īpašuma iekšējo stāvokli. Pieļaujot iespēju, ka telpas varētu būt sliktā stāvoklī, balstoties uz analīzi par pārdošanas laika ietekmi uz cenu, vērtētājs nosaka cenu līdz pat 60% lētāk nekā reālā tirgus vērtība.

Kopsavilkums

Iespējams, kādam rodas šaubas un nevēlas iegādāties īpašumu banku dzīvokļu izsolēs, taču, iespējams, ir kāds, kurš vēlas riskēt un iegādāties dzīvokli par daudz zemāku maksu. Ja tomēr tā, tad būtu ieteicams pakonsultēties ar kādu, kam ir bijusi pieredze banku dzīvokļu izsolēs, jo process var būt sarežģīts. Ņemot vērā apstākli, ka bieži vien nav iespējams veikt īpašuma telpu apskati, jābūt gataviem, ka telpas var nebūt perfektā stāvokli un var nākties veikt remontu, kas nozīmē papildus izmaksas. Taču vienmēr ir iespēja, ka iegādātais dzīvoklis varētu būt perfektā stāvoklī, kas nozīmē, ka šis darījums ir bijis ļoti veiksmīgs un ka mērķis ietaupīt naudu ir izdevies.