Dzīvokļa pirkšanas process ir sarežģīts un pat eksperti dažreiz kļūdās iegādājoties nekustamos īpašumus. Esam izveidojuši rakstu, kas palīdzēs atvieglot dzīvokļa pirkšanas procesu. Sekojot šiem soļiem, tiks samazināti iespējamie riski un palielinātas izredzes dzīvokļa pirkšanas procesu padarīt vieglāku un iegūt savā īpašumā dzīvokli par izdevīgāku cenu.

1. solis: Pārbaudiet savu kredīta vēsturi un uzziniet, cik lielu kredītu Jums banka var piešķirt

Lai uzzinātu savas iespējas saņemt hipotekāro kredītu, piesakiet konsultāciju bankā (būtu vēlams apmeklēt vairākas bankas), lai aprunātos ar speciālistu, kurš izvērtēs Jūsu finansiālās spējas un dos piedāvājumu ar naudas summu un procentu likmi. Tādējādi uzzināsiet vērtību, kādā varat atļauties meklēt potenciālo īpašumu.

2. solis: Aprēķiniet, cik lielu kredīta ikmēneša atmaksu Jūs varat atļauties

Izlemiet, kāds būs ikmēneša dzīvokļa apsaimniekošanas budžets. Tajā ietilpst hipotekārā kretīta ikmēneša atmaksa, dzīvokļa komunālo pakalpojumu maksa, kas ietver elektrības, ūdens un apkures patēriņu, kā arī nekustamā īpašuma nodoklis un automašīnas stāvvieta. 

Ja ir iespēja iegādāties dzīvokli, kura vērtība sasniegusi hipotēkas griestus, padomājiet, vai ikmēneša maksājumi būs apmierinoši un vai spēsiet tos nomaksāt nekavējot maksājumu termiņus. Vēl būtu vēlams padomāt par saviem iekrājumiem, gadījumā, ja tiek zaudēts darbs, vai pietiks līdzekļu samaksāt ikmēneša maksājumus vismaz vienu nākamo mēnesi. 

Lai aprēķinātu, kāda būs ikmēneša hipotekārā kredīta atmaksas summa, kas dzīvokļa pirkšanas process būs noslēdzies, izmantojiet Swedbankas hipotekārā maksājuma kalkulatoru.

Iesakām arī aplūkot rakstu 11 galvenās izmaksas pērkot nekustamo īpašumu.

3. solis: Saņemiet aizdevēja iepriekšēju apstiprinājumu

Svarīgs solis ir saņemt apstiprinājumu par aizdevumu, lai nebūtu nepatīkama situācija, kad daudz jau ir izdarīts un atrasts ideālais īpašums, bet beigās banka atsaka Jums hipotekārā kredīta izsniegšanu.

Iepriekšēja apstiprināšana prasa, lai aizdevējs iegūtu kredīta informāciju un novērtētu Jūsu finansiālo stāvokli, kā arī būs nepieciešams nekustamā īpašuma novērtējums, kuru sagatavo sertificēts nekustamo īpašumu vērtētājs vai bankas vērtētājs. Pēc tam aizdevējs ar Jums sazināsies un izteiks piedāvājumu ar noteikto summu un procentiem. Vislabāk ir iegūt aizdevumu aprēķinus un piedāvājumus no vismaz trim aizdevējiem, lai salīdzinātu viņu procentu likmes un nodevas un izvēlētos izdevīgāko piedāvājumu.

4. solis (optimāls): Atrodiet nekustamā īpašuma aģentu

Meklējot dzīvokli būtu jāizvērtē, vai ir vēlme dzīvokli meklēt pašiem, vai šo uzdevumu nodot nekustamo īpašumu māklerim, kas spēs atrast piemērotu dzīvokli atbilstoši vēlmēm un budžetam, kā arī spēs atvieglot dzīvokļa pirkšanas procesu. Flatiro speciālisti palīdzēs Jums atrast īsto īpašumu atbilstoši vēlmēm un budžetam.

Ja tomēr nav vēlme algot nekustamo īpašumu mākleri, ir iepējams dzīvokļa pirkšanas procesu kārtot pašiem, taču ir jāpatur prātā, ka procesa gaitā ir iespējams pieļaut dažādas kļūdas, ko var pieļaut cilvēks, kurš pirmo reizi iegādājas nekustamo īpašumu.

5. solis: Sāciet meklēt īpašumu

Šobrīd Jūs jau esat saņēmis bankas hipotekārā kredīta piedāvājumu un sapratis, kāds ir Jūsu budžets. Tagad ir laiks sākt meklēt savu īsto īpašumu. Ja Jūs sadarbojaties ar nekustamo īpašumu aģentu, viņš noteikti Jums palīdzēs un atradīs īsto īpašumu atbilstoši Jūsu vēlmēm, taču, ja vēlaties, varat to darīt patstāvīgi bez starpnieku palīdzības. Nekustamo īpašumu sludinājumus var atrast tādos portālos kā:

Dzīvokļa pirkšanas procesā ļoti svarīgi ir apskatīt īpašumu klātienē. Lai arī cik ļoti gribētos pēc iespējas ātrāk pārcelties uz dzīvi jaunajā dzīvoklī, vajadzētu kārtīgi izvērtēt, vai dzīvoklis, kas sludinājuma attēlos tik labi izskatās, tiešām ir īstais. Dzīvokļa apskates laikā jāpārbauda, vai mēbeles ir labā kārtībā, vai ierīces darbojas, kā tām būtu jādarbojas, vai gaismas slēdži darbojas, vai virtuves skapīšu iekārtojums būs piemērots.

Kā arī izdomājiet, ko savā potenciālajā dzīvoklī Jūs gribētu mainīt. Vai tās būtu jaunas mēbeles, vai tās būtu jaunas tapetes vai krāsa uz sienām? Pirms dzīvokļa iegādes ieplānojoiet arī šīs izmaksas savā budžetā.

Iespējams Jums noderēs raksts 5 Padomi Kā Izvēlēties Dzīvokli Īrei

6. solis: Uzdodiet jautājumus!

Vai atrastajā īpašumā ir kādi mīnusi? Vai Jums būs nepieciešama pārbaude? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem Jums ir jāmeklē atbildes, izjautājot dzīvokļa īpašnieku vai arī jālūdz nekustamo īpašuma aģenta palīdzība.

Sarunā ar īpašnieku ir svarīgi uzzināt atbildes uz sekojošajiem jautājumiem:

 1. Cik labi nosiltināts ir īpašums – kāda ir energoefektivitāte?
 2. Kādi materiāli izmantoti ēkas nesošajā konstrukcijā – kāda ir ēkas ilgmūžība?
 3. Kāds ir ūdens spiediens – vecākos namos bieži vien ir nokalpojuši stāvvadi
 4. Logu un durvju kvalitāte – kāda ir energoefektivitāte un skaņas izolācija?
 5. Vai radiatori silda vienmērīgi – ja radiatori nesilda vienmērīgi, tas var būt iemesls apslēptām problēmām.
 6. Pārbaudiet visas sienas pie stāvvadiem – ja redzami plankumi, tad visdrīzāk tur ir apslēptas problēmas.
 7. Ja dzīvoklim ir tikko veikts kosmētiskais remonts, tad ir vērts pārbaudīt, kas slēpjas aiz sienām.
 8. Noskaidrojiet, vai ventilācijas sistēma darbojas tā, kā tai vajadzētu.
 9. Apskatieties pagrabu – šādi Jūs varat pārliecināties par mājas pamatiem.
 10. Vai ir kādi mīnusi, kas nav minēti sludinājumā – dažreiz īpašnieki aizmirst pierakstīt vai speciāli nepieraksta kādus mīnusus, kurus pēc tam izpauž, ja pajautā.

7. solis: Veiciet izpēti!

Pārsvarā tiek iegādāti mājokļi, kuros kāds jau ir dzīvojis, līdz ar to šiem nekustamajiem īpašumiem ir publiski pieejama īpašumu tiesību vēsture. Vēsturi ir ieteicams aplūkot, jo tā var slēpt dažādus apgrūtinājumus un riskus.

Pārbaudiet noskatītā nekustamā īpašuma zemesgrāmatas datorizdruku, lai pārliecinātos, kas ir tā patiesais īpašnieks un vai īpašumam nav nekādu apgrūtinājumu. Aplūkojiet arī nekustamā īpašuma inventarizācijas lietu, lai noskaidrotu, vai īpašumā nepastāv nelikumīga būvniecība un kāds ir dzīvokļa statuss. Kā arī pārbaudiet, kādas personas ir deklarētas šajā īpašumā, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām gan dzīvokļa pirkšanas procesa laikā, gan pēc tā.

8. solis: Nokaulējiet cenu!

Lielākajai daļai pircēju tieši pie šī soļa parādās bailes un bažas, jo domā, ka sludinājumā ir norādīta gala cena, ko īpašnieks nevēlēsies pazemināt. Cena, kas ir norādīta sludinājumā nereti ir tikai sākumcena, tāpēc ir svarīgi izpētīt tirgu, lai saprastu, kāda varētu būt adekvāta īpašuma cena. Kaulēšanās spējas arī var Jums ietaupīt pat vairākus tūkstošus eiro!

Viena no visvieglāk iegaumējamām kaulēšanās stratēģijām:

 1. Iedomājaties, ka īpašums maksā 100 000 EUR.
 2. Jūs vēlaties to iegūt par 90 000 EUR.
 3. SVARĪGI ir NEBŪT pirmajam, kas pasaka savu vēlamo cenu, tātad, pērkot īpašumu, Jūs jautājiet īpašniekam, lai pasaka kāda ir viņa gala cena.
 4. Īpašnieks pasaka, ka gala cena ir  95 000 EUR.
 5. Vienmēr sakiet savu pirmo cenu 2x mazāku kā patiesībā vēlaties! Šeit ir nedaudz jāpietēlo un jāsaka, ka 95 000 EUR Jums ir par daudz un bijāt cerējis iegūt šo īpašumu par 80 000 EUR, vai īpašnieks nevarētu piekrist par šo summu?
 6. Tālāk soli pa solim palieliniet savu cenu un mēģiniet panākt, ka īpašnieks samazina savējo. Beigās Jūs ļoti iespējams nonāksiet pie saviem iecerētajiem 90 000 EUR!

9. solis: Iegādājaties apdrošināšanu un pārkārtojiet uz sava vārda komunālos maksājumus

Lai, pārceļoties uz dzīvi jaunajā mājoklī, tajā būtu gan elektrība, gan siltums, Jums jāpaziņo komunālo pakalpojumu sniedzējiem, ka esat jaunais īpašnieks, norādot savu pievienošanās datumu un citu nepieciešamo informāciju.

Kā arī, ja dzīvoklis iegādāts ar hipotekārā kredīta palīdzību, to būs nepieciešams apdrošināt. Ja Jums jau ir nekustamais īpašums, iespējams, Jūs jau zināsiet, pie kuriem apdrošināšanas sniedzējiem ir visizdevīgāk. Taču, ja Jums nav nekustamais īpašums, tad būtu jāveic izpēte, lai noskaidrotu, kura apdrošināšanas kompānija būtu Jums visizdevīgakā. 

10. solis: Līguma noslēgšana

Dzīvokļa iegādes procesā tiks noslēgti vairāki līgumi gan ar īpašnieku, gan ar banku. Tiks noslēgts dzīvokļa pirkuma līgums, kas parasti tiek noslēgts starp īpašnieku un pircēju. Lai būtu droši, ka līgums ir sastādīts pareizi, to vajadzētu izskatīt notāra klātbūtnē. Taču tas nav obligāti jāparaksta notāra klātbūtnē.

Nākamie līgumi, kas tiks noslēgti, ir aizdevuma un hipotēkas līgumi. Tie jānoslēdz starp nekustamā īpašuma pircēju un banku. Tajos tiek fiksēts aizdevuma termiņš, procentu likme un citi ar aizdevuma atmaksu saistīti noteikumi, kā arī līgumam tiek pievienots aizdevuma atmaksas grafiks. Parasti hipotēkas līgums tiek slēgts kopā ar aizdevuma līgumu, un dažkārt abi līgumi tiek apvienoti vienā dokumentā.

Vēl viens nozīmīgs dokuments, kas tiks parakstīts starp pircēju un banku, ir darījuma konta līgums. Šis līgums parasti tiek noslēgts gadījumos, kad darījumu finansē banka. Tas garantē, ka hipotekārā kredīta summa, ko banka ir piešķīrusi pircējam, atrodas jau bankas kontā. Taču banka šo kontu ir bloķējusi, kas nozīmē, ka ne pircējam, ne nekustamā īpašuma īpašniekam nav piekļuve naudai. Brīdī, kad pircējs ir kļuvis par īpašnieku, banka veic izmaksu no šī konta.

Kā arī jāieplāno vizīte pie notāra. Notāra galvenais uzdevums ir pārliecināties par to, ka dzīvokļa pircējs tiešām ir persona, kura vēlas iegādāties īpašumu, un pārdevējs tiešām ir persona, kurai pieder īpašums. Notāra klātbūtnē jāparaksta nostiprinājuma lūgumu, kurā abas puses pauž, ka viena vēlas nodot īpašuma tiesības, bet otra puse vēlas tās iegūt. 

Beigās visi nepieciešamie dokumenti jānogādā kādā no zemesgrāmatas nodaļām. Pēc tam zemesgrāmatas tiesnesis 10 dienu laikā tos izvērtēs un pieņems lēmumu par nekustamā īpašuma tiesību maiņu. No reģistrācijas brīža, kad pircējs tika reģistrēts par īpašnieku, viņš ir kļuvis par faktisko nekustamā īpašuma īpašnieku.

Cik maksā dzīvokļa ierakstīšana zemesgrāmatā?

Lai piereģistrētu dzīvokli zemesgrāmatā, ir jārēķinās ar papildus izmaksām. Nostiprinājuma lūguma parakstīšana pie notāra izmaksās 70 – 90 EUR. Lai notārs sagatavotu pirkuma līgumu, jārēķinās ar 50 – 80 EUR lielu summu.

Apmeklējot zemesgrāmatas nodaļu ir gaidāmas tādas izmaksas kā:

 • Valsts nodeva par īpašumtiesību maiņu, kas ir 2% apmērā no dzīvokļa vērtības;
 • Kancelejas nodeva par jaunas tiesības nostriprināšanu – 14,23 EUR;
 • Maksa par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 7,11 EUR;
 • Ja tiek ņemts hipotekārais kredīts, papildus maksa par hipotekārā kredīta nostiprināšanu – 14,23 EUR.

Lai banka varētu izsniegt hipotekāro kredītu, pircējam ir jāsagatavo nekustamā īpašuma novērtējums, kas izmaksās aptuveni 80 EUR. Par hipotekārā kredīta izsniegšanu jāmaksā komisijas maksa par kredīta izsniegšanu, kas galvenokārt ir līdz 1,5% no pirkuma summas. Kā arī jāiemaksā valsts nodeva hipotekārā aizdevuma nostiprināšanai zemesgrāmatā, kas ir 0,1% apmērā no pirkuma summas. 

11. solis: Ievākšanās

Jūs beidzot esat to izdarījis! Jūs esat nekustamā īpašuma īpašnieks. Jums ir atslēgas, kā arī līgums ir noslēgts. Esat noslēdzisi savu īpašuma pirkšanas piedzīvojumu un tagad viss, kas atliek, ir ievākties un izbaudīt savu jauno īpašumu.

Secinājumi

Dzīvokļa pirkšanas procesa sākumā Jūs noteikti nedaudz jutīsiet baiļu sajūtu, taču beigās noteikti būs liela gandarījuma sajūta, jo īpašums būs Jūsu. Atcerieties, ka nekustamais īpašums ir arī viena no labākajām investīcijām. Ja tomēr laika gaitā izlemsiet tajā vairs nedzīvot, Jūs to varēsiet pārdot vai izīrēt, ar ko Jums varētu palīdzēt Flatiro, kas visu dzīvokļa izīrēšanas procesu pārvaldīs Jūsu vietā, ļaujot Jums saņemt peļņu.